اسکریپت تبدیل متن به کد امن Crc32, md5 and Sha1

0

اسکریپت تبدیل متن به کدهای امن Crc32, md5 and Sha1

اسکریپت تبدیل متن به کدهای امن Crc32, md5 and Sha1

اسکریپت تبدیل متن به کدهای امن Crc32, md5 and Sha1

MD5 , SHA1 , CRC32  چیست؟

یک روش رمزنگاری است که به صورت گسترده به عنوان تابع درهم‌ساز رمزنگارانه استفاده می‌شود. MD5 یا ام دی ۵ یا Message-Digest 5 الگوریتمی برای خلاصه سازی پیام می باشد که پیامی را با طول متفاوت به عنوان ورودی می گیرد و خلاصه پیام یا اثر انگشت دیجیتالی آن را با طول ۱۲۸ بیت به عنوان خروجی برمی گرداند. در اینجا منظور از پیام، هر رشته ای از بیت ها مانند یک متن یا یک فایل می باشد. این الگوریتم در سال ۱۹۹۱ توسط پروفسور رونالد ریوست اختراع شد. MD5 توسعه ای از الگوریتم MD4 است با این تفاوت که از امنیت بیشتری نسبت به MD4 برخوردار است ولی سرعت کمتری نسبت به آن دارد.

الگوریتم SHA-1 یک چکیده پیام ۱۶۰ بیتی بر اساس روشی مشابه به الگوریتم‌های MD4 و ام‌دی۵ تولید می‌کند و البته قدری هم محافظه کارانه‌است.

مشخصه‌های اصلی این الگوریتم اولین بار در سال ۱۹۹۳ به عنوان استاندارد درهم سازی ایمن توسط NIST انتشار یافت. این نسخه را به نسخه ۰ هم ارجاع می‌دهند چون ساختار به کار رفته در آن همانطور که قبلا گفتیم شبیه نسخه ۰ است. NSA مدتی پس از انتشار نسخهٔ ۰ آن را پس گرفت و با یک نسخه جدید با تجدید نظر کلی جانشن کرد که امروز آن را با نام sha-1 می‌شناسیم. در واقع فرق میان این دو نسخه یعنی ۰ و ۱ در یک گردش بیتی در الگوریتم ساخت پیام است. یعنی بخش تابع فشرده سازی تغییر یافته‌است. البته NSA هم برای این عملکرد خود دلیل مشخص و واضحی بیان نکرد و معتقد بود با این کار امنیت الگوریتم نسبت به نسخه قبلی ارتقا خواهد یافت.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید